نوآوری و اختراعات در رشته معماری 2

نوآوری و اختراعات در رشته معماری

 

گچ بری پلی استایرن


گچ بری پلی استایرن به دلیل تنوع رنگ، نصب سریع، قابلیت شست وشو و قابلیت جابه جایی، جایگزین جدید و مناسبی در گچ بری های سقفی و دیواری است. بسیاری از افراد، گچ بری های پلی استایرن را در تزیینات داخلی ساختمان به دلیل داشتن کیفیت بالاي آنها و مزایای متعدد به انواع ديگرگچ بري ترجیح مي دهند. اين محصول جایگزین گچ بسیاری از معضلات تزیینات گچی را از بین مي برد. از سنگینی ساختمان که از معايب اصلی ساختمان سازی است، ميکاهد. با این محصول دیگر نیازی به میلگرد، رابیتس، پروفیل و... در سازه های سقفی دیواری که اتلاف وقت و هزینه های زیادی را در بر دارد، نیست. در ضمن زمان طولانی اجرا توسط مجریان به دلیل استفاده از گچ و ملحقات آن را از بین مي رود.


موارد زیر از جمله مزایای این نوع گچ بری است:

مقاوم در برابر رطوبت و برودت
نصب سریع و آسان
بسیار سبک
قابل شست وشو
قابل جابه جایی پس از نصب
تنوع رنگ بسیار زیاد
تنوع ابعاد
مطابق با سلیقه های مختلف
قابل استفاده در هتل ها، رستوران ها، کافی شاپ ها، تالارهای پذیرایی، دفاتر، شرکت ها و منازل

 

 

چوب مایع


این ماده دارای خواص قابل توجهی است که در عین داشتن ظاهر چوب، کاستی های چوب را جبران کرده و قابلیت های فراوانی دارد. چوب مایع نسل جدیدی از مصالح شبه چوب و شبه پلاستیک است که به دلیل مشابهت به پلاستیک ها، قابل تزریق بوده و مي تواند خواص ظاهری چوب را داشته باشد، و به همين دلايل امکان کاربرد گسترده ای دارد. ویژگی های این محصول شامل سبکی وزن، قیمت پا یین مصالح خام، هزینه کم فراوری مصالح، سازگاری با طبیعت در تمام مراحل چرخه زیست و نحوه تجزیه در پایان عمر مفید مصالح موردنظر است.

 

چوب مایع

 

 

این ماده به راحتی با دریل و ارّه برش داده مي شود. نیروی لازم برای سوراخ کردن و برش آن کمتر از انواع دیگر مصالح مي باشد. امکان استفاده از چوب مایع و چوب معمولی به دلیل ضریب انبساط تقریباً مشابه آنها وجود دارد. سطح چوب مایع از مواد چوبی دیگر صیقلی تر مي باشد و مي تواند بدون روکش استفاده شود. موارد مصرف اين مادۀ ساختماني در نما و نشانه های معماری، مبلمان، لوازم منزل، پروفیل ها و صفحات است.

 

 

چوب مایعچوب مایعچوب مایع

 

 

بتن شفاف


بتن انتقال دهندۀ نور محصول نسبتاً جدیدی است که در سال 2004 توسط یک معماری 27 ساله مجارستانی ابداع گردید. اين ماده ساختمانی برای ساختمان های جدید به طور وسیع قابل اجرا مي باشد. این مصالح مي تواند برای دیوارهای داخلی و خارجی، ساخت کف پوش یا حتی طراحی اشیاء استفاده شود. ترکیبات سازندۀ بتن انتقال دهنده نور ترکیبی از رشته های شیشه ای نوری و بتن مي باشد که مي تواند برای بلوک ها و صفحات پیش ساخته استفاده شود. هزاران رشتۀ شیشه ای به طور موازی در هر جایی میان دو سطح اصلی بلوک ها پخش مي شوند. نسبت رشته ها در حدود 4% حجم کلی مي باشد. رشته های شیشه ای نور را در دو سمت بتن هدایت ميکند. ترکیبات آن شامل 98% بتن و 4% فیبر نوری است و چگالی آن حدود 2400 ـ 2100 مي باشد.
اين مادۀ ساختماني به طور گسترده در کارهای تزیینات داخلی فضا به عنوان دیوارپوش و کف پوش استفاده می گردد. در طول روز این بلوک های بتنی رنگ هایی را منعکس میکنند. از این نوع بتن عبور دهندۀ نور می توان برای روکش دیوارها در طراحی داخلی استفاده کرد. در صورتیکه اين ديوارها از پشت نورپردازی شده باشند با استفاده از نورهای رنگی متنوع مي توان حس هاي فضايي جالبي را ايجاد كرد. با توجه به رنگ خاکستری متداول بتن معمولی، اين نوع بتن دارای رنگ های متنوعی است و بافت سطح بیرونی آن نیز می تواند متنوع باشد.

 

 

بتن شفافبتن شفاف